Biografia Stanisława Pagaczewskiego

Kim był Stanisław Pagaczewski?

Stanisław Pagaczewski to polski poeta oraz prozaik, piszący głównie utwory dla dzieci. Jest autorem trylogii opowiadającej o przygodach Baltazara Gąbki, należącej do klasyki literatury dziecięcej.

O dziele Pagaczewskiego pisano w gazetach

Urodził się 9 lipca 1916 roku w Krakowie. Zadebiutował jeszcze przed uzyskaniem pełnoletności pisząc wiersz pt. „Wschód Słońca”, który ukazał się na łamach krakowskiego dziennika „Czas”. Po zdaniu matury w 1934 roku, rozpoczął naukę na studiach polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończył już po wybuchu II wojny światowej. W trakcie wojny brał udział w tajnym nauczaniu, odbywającym się w formie nielegalnych zajęć prowadzonych poza szkołą.

Po zakończeniu wojny pracował jako dziennikarz a od 1947 roku był przewodnikiem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. To właśnie dzięki działalności w tym towarzystwie napisał swoje pierwsze przewodniki krajoznawcze. Przełomowym dla artysty był rok 1956, kiedy to zrezygnował on z pracy w redakcjach oraz skupił się w zupełności na pisaniu dzieł literackich. Stanisław Pagaczewski pisał głównie teksty dla dzieci i młodzieży, które były publikowane w czasopismach takich jak: „Płomyczek” czy „Wieści”. Nie ograniczał się jednak wyłącznie do wydawania publikacji, ponieważ w latach 1663-1666 był autorem ponad 40 odcinków programu „Piękno Polski południowej”, który był emitowany na antenie Telewizji Polskiej. W Polskim Radiu w Krakowie nadawano jego reportaże oraz słuchowiska.

 

Kto stworzył baśniowy świat Krakostanu, Słonecji, Cynamonii, Kraju Gburowatego Hipopotama i Krainy Deszczowców?

Jest to oczywiście nie kto inny jak Stanisław Pagaczewski. W roku 1966 wydał on książkę opowiadającą o przygodach profesora Baltazara Gąbki pt. „Porwanie Baltazara Gąbki”. Książka ta spodobała się wielu młodym czytelnikom, dzięki czemu szybko zyskała dużą popularność. Dzieci chętnie czytały książkę w której pojawiały się znane im już postacie takie jak król Krak oraz Smok Wawelski.

Sukces książki sprawił, że w latach 1969-1970 na jej podstawie, stworzono serial animowany pod tym samym tytułem. Serial został bardzo ciepło przyjęty przez widzów w całym kraju. Stanisław Pagaczewski widząc radość jaką sprawiła jego książka dzieciom, zdecydował się na kontynuowanie przygód profesora Baltazara Gąbki. Do pierwszej publikacji dołączyły dwie kolejne: „Misja Profesora Gąbki” w roku 1975 oraz „Gąbka i latające talerze” w roku 1979.

Cała trylogia napisana przez Stanisława Pagaczewskiego do dziś cieszy się uznaniem najmłodszych a ponadto uzyskała tytuł klasyki literatury dziecięcej. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, iż jest to najważniejsze oraz najpiękniejsze dzieło tego autora.

Ostatnie lata życia

Stanisław Pagaczewski w ostatniej swojej książce pt. „Przygoda na Rodos”, napisanej w 1982 roku, również nawiązuje do bohaterów sławnej serii. Niedługo przed wydaniem tej książki zmarła żona pisarza. Stanisław Pagaczewski zmarł 7 czerwca 1984 roku w Krakowie, w mieście w którym mieszkał przez większość swojego życia. Grób artysty znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Dodaj komentarz