Bajki dla dzieci jako element wychowania

Każdy rodzic zawsze stara się tak zagospodarować czas dziecka, by nie doświadczało nudy, a zarazem zdobywało niezbędną wiedzę życiową i kształtowało swoją hierarchię wartości. Idealną pomocą we wczesnym okresie wychowania pociech są nie tylko książki, ale również mądre i bogate w morał bajki telewizyjne. Które z postaci animowanych dzieci uwielbiają oraz jakie bajki najlepiej wybrać?

Masza i Niedźwiedź – rosyjski ulubieniec

Ludowa bajka rosyjska, która swoją historią sięga nawet lat siedemdziesiątych. Opowieść o dziewczynce, która zagubiła się w lesie i jednocześnie zyskała prawdziwego przyjaciela, zaskarbiła sobie serca maluchów nie tylko w kraju produkcji, ale także w Polsce. W 1980 roku powstał krótkometrażowy film animowany, na podstawie którego w 2008 roku stworzono serial o Maszy i Niedźwiedziu. Premiera bajki w wersji polskiej miała miejsce we wrześniu 2014 roku i do dziś cieszy najmłodszych widzów. Dzieci pokochały małą dziewczynkę i niedźwiedzia cyrkowego do tego stopnia, że w sklepach pojawiają się różnego rodzaju gadżety z postaciami z tej bajki.

Nowa historia kultowej Myszki

Myszka Miki to jedna z najbardziej znanych i lubianych postać animowana wszech czasów. Kultowa myszka urodziła się w 1928 roku z pomysłu mistrza bajkowego, Walta Disneya. Mimo swojego wieku i licznych zmian wyglądu nadal pozostała w sercach widzów i wygląda na to, że nigdy nie odejdzie w zapomnienie. Amerykańska produkcja w 2006 roku postanowiła stworzyć serial animowany, przedstawiający nowe przygody Myszki Miki i jej przyjaciół. Tak właśnie narodził się „Klub Przyjaciół Myszki Miki”, w którym główny bohater wraz ze swoją drużyną – Myszką Minnie, Pluto, Goofym, Daisy i Kaczorem Donaldem rozwiązują różne problemy z pomocą Cośka i… dzieci przed telewizorami! Bajka została stworzona tak, by dzieci mogły pomagać bohaterom swoimi odpowiedziami na ich pytania. Dzięki temu, nie tylko świetnie się bawią, ale także poszerzają swoją wiedzę na różne tematy. „Klub Przyjaciół Myszki Miki” jest emitowany na Disney Channel, a także w Internecie.

Bracia Koala – duet na ratunek

Jedną, bardzo ważną rzeczą, od małego wpajaną dzieciom przez rodziców jest to, że warto pomagać i wspierać słabszych. Mali ludzie, gdy dorosną, pamiętają słowa swoich rodziców: „dobro zawsze wraca”. Warto jednak oprócz regułek, podawać im przykłady dobrego zachowania i koleżeństwa. Idealną bajką z takim przekazem są przygody Braci Koala – dwóch zwierzaków, które codziennie patrolują teren miasta i sprawdzają, czy nikt z mieszkańców nie potrzebuje pomocy. Gdy tylko ktoś ma jakiś problem, bracia spieszą z pomocą. To wspaniała, przepełniona wartościami bajka, która nauczy dziecko pomocy i empatii, a także szacunku do potrzebujących.

Oprócz trzech wyróżnionych, jest także wiele więcej interesujących i wartościowych bajek, które mogą znacząco wpłynąć na światopogląd małego człowieka. Inteligentny morał oraz bogactwo wartości to niezbędny element, którym powinni się kierować rodzice przy wyborze rozrywki dla swoich pociech. Warto więc głębiej poznać świat baśniowy, by wychowywać malucha za pomocą wzorców w postaci bohaterów kreskówek, którzy są idolami w dziecięcym świecie.

Dodaj komentarz