O Baltazarze z Krakostanu

Profesor Baltazar Gąbka

„Przygody Baltazara Gąbki”  jest to składający się z trzech części cykl powieści, stworzonych przez Stanisława Pagaczewskiego – polskiego prozaika, poety, autora książek dla dzieci. Trylogia ta opowiada o niezwykłych zdarzeniach, jakie spotkały tytułowego Baltazara Gąbkę i jego przyjaciela, Smoka Wawelskiego. Składa się z następujących części: „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Misja profesora Gąbki” oraz „Gąbka i latające talerze”. Od książek możemy oczekiwać iście mistrzowskiego połączenia niezwykłych przygód i wątków szpiegowskich, które jednocześnie bawią jak i rozwijają umysł naszego dziecka. Mimo iż należą one właśnie do działu literatury dziecięcej, z pewnością przepadną do gusty także tym nieco starszym czytelnikom, którzy szukają czegoś ciekawego do poznania, oraz tym, którzy opowieści o Smoku pamiętają ze swojego dzieciństwa i lubią z sentymentem do nich wracać. Wybór tych właśnie książek jest to świetny pomysł na spędzenie czasu ze swoimi dziećmi, wnukami czy przyjaciółmi, świetnie się przy tym bawiąc.

Początek kultowej serii

„Porwanie Baltazara Gąbki” rozpoczyna cykl powieści o Smoku Wawelskim. Baltazar był cenionym i niezwykle poważanym uczonym, znanym ze swojej rozprawy dotyczącej ślimaka winniczka. Wyjechał on z misją do Krainy Deszczowców, by badać latające żaby i od tego czasu ślad po nim zaginął. Było to wydarzenie tak straszne, iż zaniepokoiło samego księcia Kraka. Ten odnalazł nadzieję na odnalezienie naukowca przy pomocy Smoka Wawelskiego, który był zaprawiony w dalekich podróżach, doświadczony w przeżywaniu najbardziej niezwykłych przygód i mógłby wyruszyć tropem zaginionego. Smok, wiedząc jak poważna jest sytuacja i rozumiejąc, jak wiele znaczy dla jego otoczenia osoba Baltazara, zgadza się wyruszyć w drogę, zabierając ze sobą swoich druhów – doktora Koyota,który miał dbać o jego dobre zdrowie podczas całej podróży i pełnić nad nim opiekę, oraz Bartłomieja Bartoliniego, najlepszego kucharza, jakiego tylko znał, który miał zadbać o wyśmienitą strawę. I tak cała trójka ruszyła w swoją misję, której powodzenie było ogromnie ważne dla wszystkich okolicznych ludzi.

Druga książka

„Misja profesora Gąbki” to druga książka z serii. Kiedy Krakostan nawiedzają stada Mypingów – małych ale niezwykle żarliwych stworzeń, nawet sam Baltazar Gąbka nie jest w stanie uchronić ludność przed ich łakomstwem. Wielkie gromady stworzeń zjadają wszystko – owoce, jaja, drób, nawet korę drzew, niszcząc je przy tym nie do odratowania. Sytuacja staje się bardzo poważna, więc profesor, razem ze swoją niezawodną ekipą, postanawia udać się w podróż by sprawdzić, czy tej inwazji można jakoś zaradzić.

Książka „Gąbka i latające talerze” jest zakończeniem serii. Za sprawą niezwykłych okoliczności Baltazar Gąbka, książę Krak, nadworny kucharz Bartłomiej Bartolini i Smok Wawelski przenoszą się do czasów nam współczesnych. Widząc swoje znajome okolice, są bardzo rozczarowani. Nie podoba im się dużo rzeczy, na które się natknęli, jak np. stan czystości rzeki Wisły. W dodatku, będą musieli stanąć w szranki z groźnymi gangsterami – sytuacja stanie się niezwykle poważna. Wiele trudu będzie kosztowała podróżników próba powrotu do domu.

Dodaj komentarz