Kolorowanki

Co to są kolorowanki?

Kolorowanki to nie tylko dobra zabawa, ale jedno z najważniejszych elementów rozwoju dziecka. Potrzebne są do tego kredki i kolorowanka, dostępne do kupienia w każdej księgarni. Zadaniem dziecka jest zapełnić kontury obrazka kolorami przedstawionymi na pomocniczym rysunku lub według własnej inspiracji.

Niektóre dzieci nie lubią kolorowanek, dlatego ważną rolą rodzica jest, żeby je do tego przekonać. Najlepiej znaleźć taką kolorowankę, która jest o tym, co dziecko interesuje. Dla chłopca mogą być to samochody, a dla dziewczynki lalki.

Największą zaletą kolorowanek jest nauka koordynacji ręka-oko. Dziecko trzymając kredkę musi trafić w odpowiednie pole. Jest to umiejętność, wykorzystywana do większości czynności w ciągu dnia. Dziecko nabierając wprawy w kolorowaniu ma później łatwiej nauczyć się pisać i wykonywać inne czynności manualne. Warto również wspomnieć o rozwoju kreatywności. Dziecko starając się samemu wyrazić w kolorach daną postać lub przedmiot rozwija swoją wyobraźnię.

Kolorowanki ćwiczą również spostrzegawczość, pamięć i cierpliwość. Jest to zabawa, która w późniejszym etapie dziecko wykonuje samodzielnie, co daje również trochę wytchnienia rodzicom.

Poniżej przedstawiamy kilka ładnych kolorowanek. Wystarczy zapisać je na dysku, wydrukować i już można zacząć zabawę z dzieckiem 🙂