Porwanie Baltazara Gąbki – pierwsze tomy

Książki o Baltazarze Gąbce i jego przygodach autorstwa Stanisława Pagaczewskiego to jedne z ciekawszych książek dla dzieci. Historie Baltazara Gąbki od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a dzieci zaczytują się w nich od kilku pokoleń. Niesamowite zwroty akcji, szalone przygody i przesympatyczni bohaterowie sprawią, że trudno jest oderwać się od ich przygód. Historie za nic nie tracą na aktualności, wciąż śmieszą, bawią i zaskakują. Powstały trzy książki opowiadające o przygodach Baltazara Gąbki i jego przyjaciół.

Porwanie Baltazara Gąbki

Jest to pierwsza część opisująca przygody Baltazara Gąbki będącego słynnym badaczem i autorem rozpraw naukowych z dziedziny jaką jest biologia. Gąbka wyrusza w ekspedycję do Krainy Deszczowców, aby dokonać tam obserwacji latających żab, co jest mu potrzebne do jego nowej publikacji. Jednak długa nieobecność naukowca zaczyna martwić jego najlepszego przyjaciela – księcia Kraka. Postanawia on zorganizować wyprawę, której celem jest sprowadzenie Gąbki do kraju. Do zespołu mającego uratować naukowca należy Smok Wawelski oraz nadworny kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka. Podróżują oni samochodem-amfibią, a podczas całej wyprawy są śledzeni przez szpiega pochodzącego z Krainy Deszczowców – Don Pedro de Pommidore.

Misja Profesora Gąbki

Druga część przygód bohaterów znanych z „Porwania Baltazara Gąbki”. Gród Kraka nawiedza od pewnego czasu stado mypingów powodujących ogromne zniszczenia. Smok Wawelski wraz ze swoimi oddanymi przyjaciółmi: Bartłomiejem Bartolinim, doktorem Koyotem, Baltazarem Gąbką oraz Marcinem Lebiodą podejmują decyzję o rozpoczęciu wyprawy, której celem jest poznanie zwyczajów mypingów i dowiedzenie się, dlaczego sieją one takie zniszczenie. W tym samym czasie z więzienia wydostają się Największy Deszczowiec wraz z panem Mżawką i stają się członkami gangu Debiliusza Rudobrodego. Wszyscy bohaterowie nieoczekiwanie spotykają się w Nasturcji. To właśnie w tym miejscu pojawia się również sposób na rozwiązanie problemu niszczycielskich mypingów.

Gąbka i Latające Talerze

W ostatniej części przygód nasi bohaterowie za sprawą splotu dziwnych zdarzeń i „pomocy” istot z kosmosu trafią do czasów nam współczesnych. To dopiero początek nieprawdopodobnych historii z udziałem Profesora Gąbki, Bartłomieja Bartoliniego, Smoka Wawelskiego oraz księcia Kraka. Niestety, nie są oni zadowoleni z tego, co widzą. Są przygnębieni tym, jak bardzo zmienił się ich gród, teraz znany jako Kraków. Zanieczyszczona rzeka i powietrze spędzają im sen z powiek. Jednak nasi bohaterowie muszą odłożyć na bok smutki dotyczące zmian klimatycznych, gdyż muszą podjąć wyzwanie – zmierzyć się z bandytami np. z Mr Joe Pietruszką pochodzącym z Barpiwonii, który postanowił porwać Smoka Wawelskiego. Wszystko jednak kończy się szczęśliwie, nikt nie zostaje porwany, a Profesor Gąbka ze swoimi przyjaciółmi może spokojnie wrócić do swojej epoki, za którą niezwykle tęsknili. Udaje się to ponownie za sprawą przybyszów z kosmosu.

Dodaj komentarz