Puzzle

Co to są puzzle?

Są to tysiące malutkich elementów, które po połączeniu ze sobą tworzą piękną całość. Niby nic nie zwykłego, kawałek tektury z nadrukiem pocięty na mniejsze części, a daje tyle radości i możliwości. Układanie puzzli rozwija wyobraźnię przestrzenną. W końcu trzeba z pociętych elementów odwzorować to, co przedstawia obrazek, którym się wzorujemy.

Układanie puzzli pomaga ćwiczyć pamięć, poprawia zdolności manualne. Wyszukiwanie konkretnego elementu wśród setek innych, często bardzo podobnych zwiększa naszą spostrzegawczość. Uczy również cierpliwości. Każdy kto chociaż raz miał okazję układać puzzle wie jaką czasochłonną jest to zabawą, a zarazem jaką przyjemną.

Jest to wspaniała rozrywka dla osób w każdym wieku. Ważny jest odpowiedni dobór trudności. Małemu dziecku dajemy do układania puzzle dużej wielkości z małą ilością elementów. Wraz z wiekiem i nabytymi umiejętnościami zwiększamy ich ilość.

Jest wiele sposobów na układanie puzzli. Jedni najpierw wszystkie odwracają na stronę z obrazkiem, inni dodatkowo dzielą na kupki kolorystycznie. Dużo osób zaczyna układanie puzzli od wyszukania elementów mających skrajne zakończenia, co pozwala ułożyć na samym początku ramkę.

Można również samemu stworzyć swoje puzzle. Prosimy dziecko o narysowanie czegoś na kartce z twardego bloku technicznego lub na jakiejś tekturze. Następnie wycinamy w dowolnej wielkości kwadraty lub trójkąty. Mieszamy i już możemy brać się za układanie. Dla dziecka, ułożenie własnoręcznie namalowanego dzieła, będzie dodatkową radością.

Układanie puzzli jest to bardzo dobry sposób na spędzenie czasu wspólnie z rodziną. Warto wyłączyć telewizor, wysypać puzzle na podłogę i na wiele godzin oderwać się od stresów dnia codziennego.